top of page

Jak dostać się do miejsca zaokrętowania, Islandia

Jak polecieć na Islandię?

Ze względu na spore odległości, jeśli nie mamy masy czasu i chęci podróżowania samochodem, najwygodniej oczywiście wybrać samolot. Na Islandię można polecieć niedrogo, ale niekoniecznie bezpośrednio z Polski. Po kosztach na Islandię można dolecieć z Berlina i Warszawy dzięki liniom WowAir, z Wielkiej Brytanii (Manchester, Londyn, Bristol, Edynburg, Bazylei) liniami easyJet oraz WizzAir z Katowic i Gdańska. Tani bilet to taki, którego cena nie przekracza 600/700zł w obie strony. Większość kosztów jednak często zamyka się w kwotach około 800/1000zł za loty, dlatego warto już teraz sprawdzić ceny połączeń i pomyśleć o rezerwacji.

Transport publiczny na Islandii

Jedynym środkiem komunikacji publicznej na Islandii są autobusy. Aktualny rozkład i ceny znajdują się na stronie straeto.is Dla przykładu: przejazd z Reykjaviku do Akureyri ( koniec pierwszego etapu, początek drugiego) to mniej więcej 200 zł. System płacenia jest bardzo oryginalny, kupuje się bileciki (1 kosztuje 350 koron), przejazdy międzymiastowe kosztują odpowiednią ilość bilecików. Ten z Reykjaviku do Akureyri to równowartość 22 bilecików.

Wypożyczenie samochodu
  • Największa Ilość wypożyczalni znajduje się przy lotnisku w Keflaviku, około 45 km od stolicy oraz w samym Reykijaviku.

  • Drogi na Islandii są w bardzo dobrym stanie, dzięki czemu podróżowanie jest przyjemne i szybkie.

  • Istnieją dwa rodzaje dróg – zwykłe i off-roadowe, których wiele wiedzie w głąb wyspy. Jeśli planujemy jazdę w terenie, należy wypożyczyć samochód 4×4. Zabronione jest wjeżdżanie w ostępy zwykłymi osobówkami. Drogi terenowe otwarte są jedynie, gdy pozwalają na to warunki dyktowane przez zmienność pór roku i klimat.

  • Cena benzyny na Islandii to ok. 260 koron (6.75 zł) za litr. Stacje często są automatyczne, nie ma obsługi. Na wielu odcinkach nie ma stacji benzynowych, więc warto pamiętać by przed wyjazdem zatankować się do pełna i korzystać z każdej następnej okazji.

  • Warto sprawdzić czy wypożyczalnie nie mają żadnych wymogów wobec kierowców.

  • Mandaty są bardzo wysokie, a policja potrafi się wyłonić zza zakrętu w najmniej spodziewanym momencie.

  • Na Androida jest dostępna aplikacja o znakach drogowych i zasadach ruchu drogowego na Islandii. Można ją pobrać na swój telefon tutaj.

  • Najłatwiejszy sposób na wcześniejszą rezerwację samochodu to poszperanie nieco w sieci. Mniejsze wypożyczalnie mają znacznie lepsze, konkurencyjne ceny. Koszt wynajęcia najtańszego samochodu to około 35 euro/ dzień.

Lokalne połączenia lotnicze
Z Keflaviku do Isafjorour o Akureyri można dostać się również samolotem, lokalnymi liniami Iceland Air, w cenach około 50/60 euro za lot, szczegóły na stronie icelandair.com Nocleg

Na całej wyspie znajdują się 32 obiekty Hosteling International, które oferują znacznie lepszą cenę w stosunku do hoteli czy bardziej malowniczo położonych kwater prywatnych. Najniższa cena za nocleg dla osoby to około 90zł Planując noclegi w obiektach HI warto nabyć kartę członkowską, dzięki której za każdy nocleg zapłacimy 700 koron mniej (ok. 20 zł). Karta kosztuje 2000 koron (52 zł) i można ją wyrobić na przykład w jednym z hosteli. Więcej informacji o członkostwie w HI oraz o samej sieci i noclegach znajduje się tutaj http://www.hostel.is/. W większych miejscowościach, można znaleźć inne hostele, jednak ceny raczej nie będą niższe. Hostele na Islandii, poza ciekawym klimatem, są najdłużej otwartym miejscem na wyspie, gdzie można się napić piwa.


Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Nie ma jeszcze tagów.
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page