top of page

Jak przygotować się do rejsu Arktyka

Zapewne nie raz zastanawiałeś się co zabrać ze sobą w rejs. Ciepła czapka, wodoodporna kurtka i dobry śpiwór. Ale czy to wystarczy gdy płyniesz w daleką Arktykę?

Przejście przez pak lodowy Scoresbysund 2017

Zacznijmy od samego początku. Przede wszystkim dowiedz się jakie dokumenty będziesz potrzebował. Jeśli żeglujesz po wodach przybrzeżnych kontynentalnej Norwegii, wystarczy, że posiadasz ze sobą ważny co najmniej 3 miesiące dowód osobisty. Norwegia nie należy do krajów Unii Europejskiej ale jest w Shnengen. Spitsbergen to również Norwegia, jednak podobnie jak na podległej Danii Grenlandii, wymaga się tam paszportów. Procedury celne są bardzo uproszczone, odprawy celnej udziela nam lokalny policjant z uśmiechem na twarzy, jednak dokument jest zawsze wymagany. Zanim zaczniesz się pakować na rejs, dowiedz się dokładnie na jakim jachcie będziesz pływał. Niektóre posiadają wygodną ogrzewaną sterówkę i centralne ogrzewanie we wszystkich kajutach, w innych średnia temperatura wewnątrz waha się od 10 do 15 stopni gdy kambuz gotuje. Temperatury w klimacie arktycznym, w okresie letnim zbliżone są do zera. Gdy spotęguje je silniejszy wiatr, możemy odczuwać nawet do kilkunastu stopni na minusie. Plusem może być to, że przeważa tam wtedy wyż i nie powinno zbyt często padać :-)

Na zimnych rejsach świetnie sprawdzają się dwa zestawy odzieży. Ciepłe polarowe ubranie schowane pod wodoodpornym sztormiakiem z wysokim kołnierzem, wodoodporne rękawiczki (np. narciarskie) do pracy na mokrym pokładzie. Ciepły wełniany sweter, wygodna puchowa kurtka na spokojne dni oraz wszystkie wycieczki na ląd. W plecaku powinny się również znaleźć: zapasowy zestaw bielizny w razie przemoknięcia, bielizna termiczna, kilka swetrów i polarów, ciepły szalik bądź komin na szyję.

Infrastruktura w dalekiej północy nie zawsze pozwoli na przybicie do nabrzeża. Większość zejść z jachtu odbywać się będzie z pomocą pontonu, na którym zazwyczaj będzie mokro. Czasem by wyjść z niego suchą nogą, nie obejdzie się bez gumowców. Nie raz podejmuje się również wejść na góry lodowe. W takiej sytuacji, wychodząc na lód, najlepiej zabezpieczać się czekanem.

Gdy już dotrzesz na brzeg by eksplorować okolice, będziesz potrzebował pojemny plecak, w którym schowasz wygodne buty trekingowe, siatkę zabezpieczającą twarz przed owadami, wodę i prowiant. Osobiście uważam, że dobrze również zabrać ze sobą wodoodporny pokrowiec na telefon, aparat i w razie potrzeby dokumenty. Jeśli wybierasz się na Spitsbergen, zabierz ze sobą korony norweskie. Na Grenlandię zaś korony duńskie. Czasami zrobisz zakupy kartą bądź w euro, jednak nastaw się, że nie będzie takiej możliwości.

Jak będzie na jachcie? Otóż to dobre pytanie, jeśli płyniesz w daleką północ, licz się z tym, że w koi będzie wilgotno a twoje bakisty w prywatnej kajucie będą zapełnione jedzeniem bądź sprzętem. Plecak bądź torba z jaką będziesz podróżował, musi mieć możliwość złożenia i zwinięcia a przynajmniej spłaszczenia by można było ją schować pod łóżko. Jeśli jacht wypływa na wiosnę z Polski, konieczne jest zabranie sprzętu niezbędnego do ewentualnych napraw na najbliższe kilka miesięcy. Przestrzeń do rozdysponowania wszystkiego jest bardzo ograniczona a dostatek sprzętu koniecznego do bezpiecznego żeglowania to jednak priorytet. Na jachtach raczej nie ma problemu z prądem, jednak najlepiej zawsze być niezależnym i zamiast szukać wolnego miejsca by naładować swój smart fon, zabierz ze sobą porządny power bank albo nawet dwa. Ze światłem nie ma problemu, w lato noce są bardzo krótkie albo w ogóle ich nie ma, jednak dobra latarka czy czołówka zawsze znajdzie swoje zastosowanie.

Jeśli nie musisz, nie zabieraj ze sobą swojego komputera, będzie on cały czas narażony na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Zamiast tego spakuj śpiewnik żeglarski i niewielki instrument, może się bardziej przydać gdy gdzieś u podnóża wielkiego lodowca nie złapiesz zasięgu GSM i Internetu.

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Nie ma jeszcze tagów.
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page